DJ - 2008-03-19 14:13:23

     Wed³ug s³ownika wyrazów obcych disc jockey - osoba, która prowadzi i zapowiada program muzyki z p³yt w radiu, przeplataj±c go komentarzami (nie zwi±zanymi z muzyka), ¿artami, reklama itp. Dzisiejszy za bardzo jednak odbiega od takowego opisu wiec postaram siê Wam przybli¿yæ jego wizerunek. Rodzaje D.J.'ów: DJ radiowy - taki jak z definicji powy¿ej DJ klubowy - taki, który upala muzê w swojej knajpie czy je¼dzi po imprezach np. house czy techno w ro¿ne miejsca na ziemi i on zazwyczaj reprezentuje najwy¿szy techniczny (czyt. miksuje, scratch'uje itd.) poziom. "Grajek weselny" - szumnie okre¶laj±cym siê jako DJ chod¼ zapodaje muzê nawet z kaseciaków, a pojecie miksowania pojmie dopiero po ¶mierci ¡ Jan Kowalski - o ca³ym temacie nie maj±cy zielonego pojêcia, ale puszcza³ nagrania na imprezie imieninowej u Kowalskiego, po czym nazwa³ siê DJ'em i "zagra³" jeszcze u "Cioci na imieninach" ;-) Na to co reprezentuje dany DJ sk³ada siê bardzo wiele czynników, umiejêtno¶æ miksowanie i ca³y warsztat "techniczny", fantazja (i pieni±dze [synku]), feeling, wyczucie publiki, dostêp do utworów, kontakty, s³uch, wieeelkie poczucie rytmu, sprzêt (z pustego i Salomon nie naleje) & many more...... Nie da siê miksowaæ (w pe³ni tego s³owa znaczeniu) na ¯ADNYM domowym sprzêcie. Je¶li chodzi o CD to najtañszy 1CD to koszt min. 2000zl musisz mieæ dwa) .+ mikser min. 600 + s³uchawki + kable + co¶, do czego to mo¿na wszystko pod³±czyæ, czyli wzmacniacz i "paczki". Je¶li komu¶ przypad³ do gustu winyl to najtañszy wzglêdnie logiczny sprzêt to min. 1600 z³ (musisz mieæ dwa) + reszta jak powy¿ej. To absolutne minimum, które i tak za chwile Ciê nie zadowoli. Bêdziesz musia³ kupiæ lepszy sprzêt, a tu górnych pu³apów cenowych ju¿ nie ma, wszystko zale¿y od Twojej "fantazji i pieniêdzy synku" ;-) Efekty, keyboardy, samplery, sequencery, beatcountery, wk³adki, ig³y to tylko pocz±tek wyliczanki.

AUTO CUE

           Funkcja dziêki której odtwarzacz pomija ciszê na pocz±tku utworu, punkt CUE zostaje automatycznie ustawiony w miejscu na pocz±tku, gdzie utwór osi±gnie g³o¶no¶æ -56dB.

BPM (ang. beats per minute)

           Warto¶æ wyra¿ona cyfr± okre¶la tempo utworu (liczbê uderzeñ na minutê).

CUE (ang. wskazówka)

           Podstawowy przycisk (obok Play/Pause) na ka¿dym dj'skim odtwarzaczu s³u¿y do 'zaznaczania' utworu tzn. klawiszami 'Search' lub , szukamy interesuj±cego nas fragmentu pocz±tkowego, naciskamy CUE i zostaje on zapamiêtany teraz klawiszem Play starujemy, a naciskaj±c CUE powracamy do zaznaczonego miejsca.

CROSS FADER

           Najwa¿niejszy potencjometr suwakowy na mikserze, umo¿liwia p³ynn± zmianê jednego utworu na drugi.

GAIN

           Potencjometr na mikserze (zwany równie¿ TRIM - Pioneer) s³u¿±cy do regulacji mocy danego kana³u.

JOG

           Pokrêt³o ró¿nej wielko¶ci znajduj±ce siê w odtwarzaczach CD ale nie tylko. S³u¿y do p³ynnego przewijania utworu (wyszukiwania) [DENON], precyzyjnego ustawiania punktu CUE [Wiêkszo¶æ odtwarzaczy] oraz podczas odtwarzania muzyki mo¿e pe³niæ funkcjê PITCH BEND.

MASTER TEMPO

           Dodatkowy klawisz wspomagaj±cy pracê Pitch'a jego wci¶niêcie powoduje zmianê prêdko¶ci utworu bez zmiany wysoko¶ci tonacji.

MIXER

           Urz±dzenie pozwalaj±ce nak³adaæ na siebie dwa lub wiêcej utwory pochodz±ce z ró¿nych ¼róde³ d¼wiêku.

PITCH

           Przewa¿nie jako potencjometr suwakowy s³u¿y do zmiany prêdko¶ci/tempa odtwarzanego utworu przewa¿nie w zakresie (+, -) 8%.

www.bleachplay.pun.pl www.callofduty.pun.pl www.punk-rock.pun.pl www.nmclan.pun.pl www.ninja-naruto.pun.pl